Kuo ypatingi daliniai kroviniai?

Daugelis iš mūsų matydami kelyje važiuojantį komercinį transportą net nesusimastome kodėl kartais krovinys atkeliauja pas gavėją mikroautobusų o kartais  dideliu vilkiku, kokį ilgą ir sudėtingą kelią per krovinių terminalus nuvažiuoja krovinys arba siuntą kol pasiekia gavėją.  Šiame straipsnyje kalba eina apie dalinius krovinius.

Logistikoje daliniai kroviniai žymimi raidėmis PL. Jeigu pamatysite kur nors raides PL tai ne Poland ir ne Lenkija, tai „part load“. Pilni kroviniai savo ruožtu žymimi raidėmis FL arba „full load“. Daliniai kroviniai gabenami tada, kai krovinys arba siunta yra per daug didelis ir sunkus kad būtų gabenamas paštu, tačiau per daug mažas kad dėl jo samdyti vilkiką su puspriekabe. Nors buna ir kuriozinių atvėjų kai vilkikas veža vieną dežutę. Pavyzdžiui, kai įvykdžius tris pervežimus šalies viduje reikia išvykti iš šalies kad nebutų kabotažo. Dalinius krovinius veža ir tada, kai krovinys randasi tokioje vietoje prie kurios vilkikas tiesiog neprivažiuos o taip pat ir tada kai krovinį reikia pristatyti labai skubiai. Taip pat dalini krovinį galima pakrauti į mažesnį transportą pavyzdžiui į krovininį mikroautobusą. Mažesniam transportui negalioja daugelis ribojimų galiojančių vilkikams. Krovininiai busai gali važiuoti švenčių dienomis, jiems nėra ribojimų važiuoti per miestus, mažesni kelių mokesčiai, mažesnės kūro sąnaudos ir jie neprivalo laikytis darbo ir poilsio režimo todėl krovinys pristatomas greičiau ir pigiau. Pagrindinė dalinio krovinio specifika – tai jo surinkimas per kelis pakrovimo taškus ir išvežiojimas irgi per kelis taškus. Transporto įmonės stengiasi taupyti laiką todėl dalinių krovinių surinkimas tai visada laiko praradimas. Todėl įmonės stengiasi vengti dalinių krovinių o pagal galimybes imti tik pilnus. Nors yra įmonių kurios specializuojasi tik ant „dalinukų“. Kitas ypatumas: užpildamos dokumentacijos kiekis. Vežant dalinius krovinius kiekvienai pakrovimo ir iškrovimo vietai turi būti užpildytas atskiras važtaražtis. Turbūt vienas iš svarbiausių ypatumų  – tai pinigų srautų išskaidymas ir apmokėjimų administravimas. Kiekviena transporto įmonė stengiasi dirbti su stambiu klientu, sudaryti ilgalaikę sutartį tik su vienu klientu kad kiekvieno mėnėsio tam tikrą dieną gauti iš karto didelę sumą į savo sąskaitą. Vežant dalinius krovinius pinigų srautai yra išskaidomi tarp didelio kiekio labai smulkių klientų. Visus šiuos smulkius klientus reikia prižiūrėti ir administruoti tai papildomai apkrauna ofisinį personalą. Be to kiekvienas klientas turi savo apmokėjimo sąlygas. Vienas klientas atsiskaito per 30 dienų nuo važtaražčio pridavimo, kitas per 60 dienų o kitas išvis neatsiskaito ir bankrutuoja. Todėl darbas su dideliu kiekiu smulkių klientų tai visada finansine rizika ir transporto įmones turi tą riziką prisiimti.

Kaip atrasti geriausia vežėja?

Vežėjo suradimas – tai didžiausia problema krovinio siuntėjui ir/arba gavėjui. Pagrindinė problema tame, kad krovinio siuntėjas siusdamas dalinį krovinį negali užtikrinti transporto įmonei pastovių krovinių srautų. Visos transporto įmonės nori tūrėti stabilius krovinių srautus ir dirbti su stambiais klientais. Todėl jei siuntėjas siunčia dalinį krovinį pavyzdžiui vieną paletę arba vieną dežutę su juo vežėjai nesudarinės ilgalaikių sutarčių. Ir kiekvieną kartą krovinio siuntėjas priverstas ieškoti vežėjo iš naujo. Kita problema: jei siuntėjas ir bus užmezgęs verslo santykius su kokiu nors vežėju tai niekas negali garantuoti kad vežėjas turės laisvą mašiną tame regione.  Todėl vežėjo suradimas yra pati aktualiausia problema ir visi ją sprendžia savo metodais. Dažniausiai vežėjo ieško per krovinių biržas. Yra kaip Lietuvos krovinių biržos taip ir tarptautinės, buna ir specializuotos krovinių biržos specifiniams kroviniams pvz tik autovežiams arba tik jūriniams konteineriams.  Kai kurie vežėjai sukčiauja pavyzdžiui perka pervežimo paslaugą vienoje biržoje ir iš karto perparduoda kitoje. Taip pat buna skelbimai kur skelbiasi smulkus vežėjai. Kitas vežėjo paieškos budas – tai specializuotos grupės soc tinkluose. Yra grupės facebooke kur renkasi transporto sryties atstovai ir bendrauja transporto temomis o taip pat ir ieško naujų užsakymų. Kiti siuntėjai samdo tarpininkus pvz ekspedicines įmonės ir jau tarpininkai ieško jiems vežėjo. Tačiau tobulo vežėjo surasti vis tiek nepavyksta labai dažnai tarp vežėjo ir siuntėjo ir/arba gavėjo atsiranda konfliktinės situacijos kurios baigiasi teismuose.  

Nuo ko priklauso kaina?

Kaina priklauso nuo daugybės veiksnių. Tačiau visdėl to svarbiausias veiksnis yra siuntėjo ir vežėjo derybinės pozicijos. Pateiksime konkretu pavyzdį: jei vežėjas yra smulki įmonė kuri rankioja atsitiktinius krovinių likučius po įvairias krovinių biržas tai vežėjas bus priverstas vežti krovinį beveik ant savikainos ribos. Ir atvirkštinis pavizdys: stambus vežėjas turintis daug mašinų ir daug pastovių sutarčių gali pats diktuoti salygas krovinio siuntėjui. Be to stambus vežėjai teikia daug papildomų pąslaugų tokių kaip krovinio sandėliavimas, jie gali lanksčiau reaguoti į kliento poreikius pavyzdžiui pasikeitus krovinio apimčiai gali atsiusti papildomų vilkikų ir taip toliau. Todėl kainas diktuoja stambesni vežėjai o smulkus priversti prie jų taikytis. Taip pat kainos formavime yra daug spekuliacinių veiksnių kuriems negalioja rinkos dėsniai. Pervežimo paslauga gali būti daug kartu perparduota. Pati rinka yra globali ir joje lietuviai konkuruoja su vežėjais iš kitų šalių todėl pervežimo kaina gali būti ir žemesnė už savikaina.

Šiame straipsnyje buvo apžvelgti pagrindiniai dalinių krovinių pervežimo ypatumai. Tačiau nepaisant visko žmonės ir toliau vartoja prekes todėl visada bus transporto pąslaugų poreikis. Nes prekes turi būti atgabentos nuo pagaminimo vietos iki pirkėjo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *